Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Bado dienoraštis (II dalis)

2008-07-15
Paskelbk savo straipsnį

Vitaminai bei mineralai yra būtini normaliam žmogaus organizmo funkcionavimui, jie labai svarbūs augantiems vaikams. Vitaminų ir mineralų trūkumas padidina tikimybę susirgti įvairiomis ligomis. Pavyzdžiui, jodo trūkumas maisto racione kiekvienais metais 37 milijonams vaikų padidina mokymosi sutrikimų riziką, todėl UNICEF bando kovoti elementariomis priemonėmis: tiekia vitamino A kapsules, papildo maisto produktus geležimi bei jodu. Ši organizacija taip pat stengiasi, kad vaikų maitinimas taptų viena prioritetinių nacionalinių valstybių politikos tikslų bei prioritetinių biudžeto finansavimo sričių. UNICEF tikslas yra skatinti pačių valstybių kovą su susiklosčiusia situacija. Ypač akcentuojamas vaikų iki 2 metų amžiaus maitinimas, taip pat vaikų žindymo krūtimi skatinimas.

Ann Veneman, UNICEF vykdančioji direktorė, pasakoja: „Progreso stoka kovojant su prasta, nepakankama mityba žaloja vaikus ir tautas. Keletas dalykų turi didesnę įtaką vaiko sugebėjimui išgyventi nei maistas: jis turi mokytis ir pabėgti nuo skurdo“. Pasak jos, skaičiai ne visada atspindi tikrąją situaciją, kadangi pagal vaiko išvaizdą ne visada galima nustatyti, kad jis nepakankamai maitinamas: gyvena puspadžiu arba badauja. Galima ilgai diskutuoti, kodėl per du pastaruosius dešimtmečius vaikų skaičius, kurie gyvena puspadžiu arba išvis badauja, beveik nepasikeitė. Viena iš priežasčių yra ta, kad pačios valstybės nesugeba kovoti su badu: užkirsti jam kelią, užtikrinant prieinamas maisto kainas šalies gyventojams, sukuriant darbo vietas gyventojų pastovių pajamų ir pragyvenimo užtikrinimui. Faktai tiesiog šiurpina: Siera Leonės gyventojų kasdienybę pasauliui atskleidė Kroo Bay gyvenvietės (pakrantės lūšnų rajono) ligoninės gydytojai, kurie rašė dienoraštį.

Vertėtų paminėti, kad per metus maisto kainos Kroo Bay padidėjo 30-40 procentų. Maisto pabrangimas labai paveikė vaikus, kadangi jie sulaukia vis mažiau taip reikalingo maisto: anksčiau jie valgydavo 3 kartus per dieną, o dabar dauguma turi išgyventi valgydami 2 kartus, o kai kurie valgo tik 1 kartą per dieną. Maistas labai pabrango: prieš metus maišas ryžių kainavo 30 dolerių, o dabar kainuoja 40-45 dolerius. Prekiautojai taip pat skundžiasi, kadangi jie gauna tik tiek pelno, kiek kainuoja maišas, o kai kurie iš jų bando apgaudinėti įdėdami mažesnį kiekį ryžių, nei buvo pasverta. Dauguma Kroo Bay gyventojų maisto patys nebegamina, kadangi viskas kainuoja labai brangiai: reikia nusipirkti ryžių, palmių aliejaus, prieskonių ir kito, todėl jie mieliau perka jau paruoštą maistą: ryžių lėkštę, kuri kainuoja 1500 vietinių pinigų (0,5 dolerio) arba troškinio už 1700 leonų (0,7 dolerio). Dienoraščio autorius tikina, kad dauguma žmonių taip maitinasi, tačiau didžiausia problema tame, kad net tie žmonės, kurie gali sau leisti patys gaminti maistą, su juo negauna pakankamai vitaminų bei maistinių medžiagų, kadangi dažniausiai valgo ryžius, palmių aliejų bei aitriąsias paprikas – tokiame maiste gausu angliavandenių. Liūdniausia, kad vaikai gauna vien angliavandenių bei jokių proteinų, todėl jų mityba yra nesubalansuota. Daugelis vaikų renka metalą, kad galėtų jį parduoti ir bent tokiu būdu užsidirbti pinigų maistui. Žinoma, dėl to nukenčia mokslai, nes vaikai rečiau lankosi mokykloje, tačiau tėvai tam neprieštarauja, nes vaikai uždirba maistui, kurio jų tėvai negali įsigyti. Gydytojai, kurie rašė dienoraštį, pastebėjo, kad daugėja vėmimo bei viduriavimo atvejų, tačiau žmonės varžosi kreiptis į gydytojus. Pasak jų, viena moteris, kuri vėmė bei viduriavo, gyveno priešais pat kliniką, tačiau pas gydytoją nenorėjo eiti. Jai buvo pasamdyta privati slaugė. Moteris netrukus mirė...

Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: BBC News
Nuotraukos:
Meniu.lt informacija