Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Arbūzai – puiki atgaiva

2008-06-24
Paskelbk savo straipsnį

Arbūzai kaipmat numalšina troškulį, spartina inkstų veiklą ir šalina skysčių perteklių iš organizmo. Taip pat turi daug virškinimą skatinančios ląstelienos, mangano, kuris padeda greičiau sudeginti riebalus. Kadangi arbūzuose gausu sveikųjų angliavandenių ir fruktozės, malšina saldumynų norą, o magnis gerina nuotaiką bei teikia energijos. Arbūzuose gausu pektinų, kurie greitina virškinimą ir šalina iš organizmo nuodingąsias medžiagas. Juose esanti folio rūgštis kartu su vitaminu C – puiki profilaktinė priemonė nuo sklerozės. Šių vaisių patartina valgyti tiems, kurių kraujyje yra padidėjęs cholesterolio kiekis, kurie serga mažakraujyste, turi polinkį į tulžies pūslės ir šlapimtakių akmenligę.

90 proc. arbūzo sudaro vanduo, organizmas jį lengvai pasisavina ir taip išsivalo nuo šlakų bei toksinų. Arbūzo minkštime gausu magnio, kalio, kalcio, fosforo, geležies bei organizmui vertingo cukraus – gliukozės, fruktozės, sacharozės. Skirtingai nei kiti maisto produktai, arbūzas virškinamas ne skrandyje, o žarnyne. Todėl sveikos mitybos šalininkai laikosi svarbios taisyklės – arbūzo negalima derinti su kitais produktais, nes ilgainiui tai gali baigtis skrandžio skausmu ir net gastritu.

Arbūzas kilęs iš Pietų Afrikos. Kalachario pusdykumėje auga iki šiol. Auginamas pietiniuose šalies rajonuose, nors dabar yra įvairių arbūzų veislių, pritaikytų auginti karštame Azijos klimate, pietiniuose ir pietrytiniuose Europos dalies regionuose, Tolimuosiuose Rytuose.

*Įvairiuose JAV miestuose kasmet vyksta kelios dešimtys arbūzų festivalių. Jų metu dainomis liaupsinami arbūzai, daromos įvairios kvailystės. Vyksta linksmi ir šmaikštūs konkursai, pavyzdžiui, kas toliau išspjaus arbūzo sėklas.

*Kinijoje arbūzų tiek daug, kad restoranuose juos patiekia kaip nemokamą saldųjį patiekalą. Visai nesenai kinai išmoko gamina arbūzų degtinę, kurios stiprumas gali būti net iki 55 laipsnių stiprumo.

*Arbūzą rekomenduoja valgyti gimusiems po Liūto, Svarstyklių, Mergelės bei Skorpiono ženklais.

*Apvalūs arbūzai sunkiai telpa į šaldytuvą, paprastai į lėkštę jų taip pat neįdėsi. Todėl išradingieji japonų ūkininkai Sighu saloje (Japonija) šį nepatogumą išsprendė įdėję nokstančius vaisius į tuščiavidurius stiklinius kubus. Tokio pavidalo vaisius patogiau transportuoti ir laikyti.

Kaip atrodo geras arbūzas?
Paprastai geras sunokęs arbūzas yra šiek tiek neišvaizdus, bet labai skiriasi spalva. Ganėtinai didelis, bet ne per daug sunkus. Jei arbūzą laikysite kairėje rankoje, o dešiniąja keliskart stuktelėsite, kairioji būtinai turi pajusti stiprią atatranką. Ne tik uodegėlė, bet ir jos perėjimo vieta į arbūzo „kūną“ (sagos pavidalo) turi būti sausos – tai pagrindinis vaisiaus brandumo požymis. Ant arbūzų, kurie „pagerinti“ įvairiausiais nitratais ir kitokiais chemikalais, žievės po kiek laiko atsiranda apskriti, daug tamsesnės spalvos minkšti ploteliai. Perpjovus nitratinį arbūzą negalima nepastebėti gelsvokų gyslelių (tarpsluosnių) ir sustandėjusių gumulėlių. Ant to šono, kuriuo arbūzas rėmėsi į dirvą, yra šviesi dėmė. Ši dėmė neturi būti blyški. Kuo ji rusvesnė ar sodriai oranžinė, tuo geriau. Sausos rudos linijos „tinkleliai“ ant arbūzo žievės rodo, kad šį arbūzą galima pirkti. Nubraukus nuo arbūzo dulkes, jo paviršius turi žvilgėti. Jei jis blankus (tartum išvaškuotas) – netinkamas.

*Kuo didesnis arbūzas, tuo labiau subrendęs ir geriau prinokęs.
*Prinokusio arbūzo žievė lanksti ir tvirta, nepatižusi.
*Minkštimo savybės priklauso nuo veislės. Jis gali būti ne tik raudonas, bet ir rožinis ar gelsvas.

Arbūzų dieta
Pirmą dieną per penkis kartus reikia suvalgyti 400-500 gramų arbūzo minkštimo. Jokio kito maisto! Galima gerti mineralinį vandenį.
Antrą dieną arbūzų porciją padidinti iki 600 gramų. Jei nekamuos pilvo pūtimas, sunkumo jausmas ar kitokie negalavimai, dietą galima tęsti. Vos išalkus, reikia suvalgyti griežinėlį arbūzo. Galima gerti nesaldintos arbatos ar negazuoto mineralinio vandens.
Trečią dieną į valgiaraštį jau reikia papildomai įtraukti liesų produktų.
Arbūzuose, laikomuose kambario temperatūroje, antioksidantų (beta karotino ir likopeno) būna daug daugiau, negu padėtuose į šaldytuvą. Jei norite atsigaivinti šaltu arbūzu, supjaustykite jį porcijomis ir 1-2 val. palaikykite šaldytuve.

Dėmesio! Valgant daug arbūzų, su šlapimu netenkama daug mineralinių druskų (kalio, magnio), tad šių preparatų reikėtų vartoti papildomai. Beje, arbūzą rekomenduojama valgyti ir pajutus pagirių simptomus – jame esantys šarminiai junginiai neutralizuoja abstinencijos sindromą.

Parengė Raminta Skripkaitė
Šaltiniai: www.wordpress.com; www.rian.ru;
Nuotraukos: www.wordpress.com; www.freephotos.com
Meniu.lt informacija