Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Ar sveika gerti kavą?

2008-08-19
Paskelbk savo straipsnį

Vienas populiariausių gėrimų pasaulyje – kava. Daugiausia jos išgeria Skandinavijos šalių gyventojai (4,3 puodelio per dieną). Pietų Amerikos gyventojai gerokai atsilieka nuo pastarųjų: vos 0,8 puodelio žmogui per dieną. Esama gana prieštaringų nuomonių apie kavą. Vyrauja stereotipas, jog gerti ją nėra sveika, tačiau mokslininkai, pastaraisiais metais atlikę daugybę tyrimų, stoja į kovą su šiuo mitu.

Dr. Ahmed El-Sohemy, daktaras iš Toronto universiteto, atliko tyrimą, kurį finansavo Sveikatos tyrimų institutas (Kanada). Tyrimo objektas – kofeino poveikis žmogaus sveikatai. Paaiškėjo, kad kava gali tiek padidinti širdies smūgio riziką, tiek ją sumažinti. Tai priklauso nuo žmogaus, nes kiekvienas organizmas skirtingai reaguoja į kofeiną bei pasisavina ir perdirba jį per skirtingą laiką. Kadangi individualius atvejus apibendrinti yra sudėtinga, neįmanoma nustatyti rekomenduojamo kavos kiekio. Vienam žmogui atitinkamas gėrimo kiekis būtų pavojingas, o kitam neturėtų jokio poveikio. Daktaras komentavo, jog dėl šios priežasties anksčiau atliktų tyrimų duomenys nesutapo: vieniems kava mažino chroninių ligų susirgimo tikimybę, kitiems – didino. Net tiriant pavienius susirgimus, tokius kaip infarktas, rezultatai buvo prieštaringi. Dr. Ahmed El-Sohemy komentavo, jog stimuliuojantį kofeino poveikį mūsų organizmas gali pajusti, tačiau kitų procesų – ne. Pavyzdžiui, kaip greitai kepenys skaldo kofeiną. Jis pridūrė, kad nėra kitų požymių, pagal kuriuos būtų galima nustatyti, ar kofeinas gali padidinti infarkto tikimybę.

Prieš tai viename iš Madrido universitetų atlikto tyrimo duomenimis, kavos gėrimas negali pabloginti sveikų žmonių sveikatos. Priešingai – gali sumažinti susirgimų kai kuriomis ligomis riziką. Ištyrus tūkstančius vyrų ir moterų nustatyta, jog moterims per dieną išgerti 2-3 kavos puodeliai 18 procentų sumažina mirties riziką nuo bet kokių ligų, o 4-5 puodeliai – net 26 procentais. Su vyrais atliktų tyrimų rezultatai nebuvo tokie įspūdingi, tačiau tendencija išliko panaši. Mokslininkai atsižvelgė ir į tokius faktorius kaip kūno svoris, dieta, rūkymas. Pastebėta, kad žmonės, geriantys kavą (be kofeino ar su), gyvena ilgiau. Priežastis – rečiau susergama širdies ligomis, nors prieš tai atliktų tyrimų rezultatai visiškai priešingi. Šiame tyrime dalyvavo 84 214 moterų bei 41 736 vyrai. „Atliekant tokio masto tyrimą neatsižvelgiama į individualaus organizmo požymius: jeigu daugumos tyrime dalyvavusių žmonių organizmai greitai skaldė kofeiną, tai tyrimo duomenys pagrindė kavos apsauginį poveikį, ir atvirkščiai“, – kalbėjo Dr. Ahmed El-Sohemy. Daktaras teigė, kad tyrimo metu pablogėjus žmogaus sveikatai, dažniausiai kaltinamas kofeinas. Įprastame kavos puodelyje jo yra apie 100 mg, espresso puodelyje – tiek pat, latte bei kapučino – apie 150 mg. Kava nėra vienintelis gėrimas, kuriame randama kofeino: dietinėje koloje yra apie 45,6 mg, „Red Bull“ – apie 80 mg, juodojoje arbatoje – apie 50 mg, žaliojoje – 15 mg. Kofeino kiekis gali priklausyti nuo arbatos, kavos rūšies. Netgi kava be kofeino turi keletą kofeino miligramų. Amerikos širdies asociacijos atstovas teigė, kad per dieną išgerti 1-2 kavos puodeliai sveikatai nekenkia.

Madride atlikto tyrimo rezultatus galėjo lemti ne suvartotas kofeino kiekis, o apskritai kavos vartojimas, nes žmonių, geriančių kavą su kofeinu, organizmo pokyčiai buvo panašūs į tų, kurie geria kavą be kofeino. Tuo tarpu jo paties atlikto tyrimo rezultatai nebuvo prieštaringi. Daktaras daro prielaidą, kad kavoje esantys antioksidantai (flavanoidai, kurių daug randama ne tik kavoje, bet ir arbatoje, juodajame šokolade, vaisiuose bei daržovėse) teigiamai veikia žmogaus organizmą, o šį teigiamą poveikį mažina kofeinas. Jis pridūrė, kad kiekvienam žmogui rekomenduojama vis kitokia kavos dozė. Besibaiminantiems dėl sveikatos daktaras siūlo vietoj įprastos kavos gerti kavą be kofeino.

Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: Reuters
Nuotraukos: www.wordpress.com
Meniu.lt informacija