Amžina problema – dėmės

Amžina problema – dėmės

Tik vienas nerangus judesys... Turbūt kiekvienam teko pasijusti nemaloniai, kai ant mylimiausių marškinių ar palaidinės, kelnių ar džinsų atsirado nepageidaujama dėmė, kurios niekaip nepavyko pašalinti. Visų reakcija būna panaši: lekiame į vonią ar virtuvę ir bandome ją pašalinti įvairiais būdais: skalbiame, mirkome, užpilame dėmių valikliu, skalaujame, tačiau tai ne visą laiką padeda – kai kurios dėmės tiesiog „juokiasi“ iš mūsų.

Į pagalbą kovojantiems su dėmėmis ateina Australijos mokslininkai, kurie stengiasi žmoniją išvaduoti iš tokių nemalonių situacijų: juk drabužio su dėme nebeužsivilksi, o atsisveikinti su mylimu rūbu labai sunku. Mokslininkų komandai iš Monash Universiteto, įsikūrusio Vistorijos valstijoje, vadovauja profesorius Daoud. Mokslininkai išrado savaime išsivalančios medžiagos technologiją. Atrodo, kad tai įmanoma tik mokslinės fantastikos filmuose, tačiau tai jau tapo realybe: daugiausia bandymų buvo atlikta su šilku ir vilna. Medžiaga padengta titano dvideguonio nanokristolais, kurie yra stiprus fotokatalizatorius. Tai reiškia, kad vyno, kavos ar rašalo dėmės išsiskaidys paveiktos saulės spindulių – tereikia pabūti saulėje ir po kelių valandų dėmės pėdsakų tiesiog nebeliks – laisvieji radikalai jas tiesiog sudegins. Įdomu, kad šis procesas nekenks nei odai, nei pačiai medžiagai.

Greitų rezultatų tikėtis dar neverta: technologijos vis tobulinamos, kadangi tam, kad pasišalintų kavos dėmė, reikia laukti apie 2 valandas, rašalas dingsta po 7, o vyno dėmės – po 20 valandų, tačiau susidomėjimas projektu išlieka didžiulis, kadangi dėmės pašalinamos be žmogaus pastangų ir be vandens.

Titano dvideguonis gerai naikina ne tik dėmės, bet ir bakterijas. Neatmetama galimybė, kad ateityje jis bus naudojamas ligoninėse bei laboratorijose. Įdomu ir tai, kad vien prisilietimu negalima atskirti medžiagos, padengtos titano dvideguonio kristalais, nuo tos, kuri nepadengta, todėl diskomforto dėvėdami „naujos eros“ drabužius tikrai nepajusite. Mokslininkai teigia, kad tokie savaime išsivalantys drabužiai parduotuvėse turėtų atsirasti jau po 2 metų.

Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: kurdesz.pl
Nuotraukos: www.jandofabrics.com; www.advantageplusdirect.com
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną