Gairė: sveikata / sveika mityba

Sveikas gyvenimo būdas – tiesiausias kelias į sveikatą
„Sveikame kūne – sveika siela“, – prieš daugiau nei kelis tūkstančius metų pasakė romėnų išminčius Juvenalis ir tikrai buvo teisus. Šiandien jo žodžiai tapo itin populiarūs ir aktualūs. Mažai atrastume žmonių, kurie šios frazės teisingumu abejoja. Šio posakio galią patvirtina sveiką gyvenimo būdą propoguojantys žmonės, kuriems fizinis aktyvumas, mankšta, aktyvus poilsis, judėjimas, energija ir pozityvi nuotaika yra nauda kūnui ir penas sielai. Todėl... Skaityti daugiau »
Ko vertas itališkas alyvuogių aliejus?
Kaip rašo lžinios.lt, 40 proc. Italijos prekybos centruose parduodamo alyvuogių aliejaus yra pelėsių, 16 proc. jo pagaminta iš sugedusių alyvuogių, o 8 proc. aliejaus pardavinėjama pasibaigus jo galiojimo terminui. Tokie liūdni rezultatai buvo gauti susivienijusių trijų ūkininkų draugijų užsakymu atlikus tyrimą. Skaityti daugiau »
Paprasti patarimai, kaip nepersivalgyti  per šventes
Kankina nerimas, kad per ilgą savaitgalį priaugsime nereikalingų kilogramų, kurių ne taip paprasta atsikratyti vėliau? Taigi ką daryti, kad svoris išliktų stabilus ir galėtumėte mėgautis švente? Skaityti daugiau »
Ledai skaudančiai gerklei – ne priešas
Karštas pienas skaudančiai gerklei nepadeda, ledus sergant valgyti galima, o prie vietinio antiseptiko – priemonių, naikinančių mikrobus, neįprasite, tikina Vilniaus Centro poliklinikos gydytoja otorinolaringologė Dalia Maziliauskienė. Skaityti daugiau »
Kaip išsivalyti kraujagysles ir išvengti ligų?
Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių. Ar galima jų išvengti? Skaityti daugiau »
Sveikus produktus galima bus įsigyti pigiau?
Seimo Sveikatos reikalų komitetas bendru sutarimu pritarė Seimo narės Agnės Zuokienės siūlymui sumažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) vaisiams, daržovėms, ekologiškiems produktams bei išskirtinės kokybės maisto gaminiams. Skaityti daugiau »
Sezono atradimas - antigripinas
Prieš kiek daugiau nei savaitę rašėme apie Vincento Sako sveikos mitybos paskaitas Klaipėdoje ir tai, ką tose paskaitose atradome - antigripiną. Šiandien pristatome Jums jo receptą. Skaityti daugiau »
Antsvoris ir ligos - studentų kasdienybė
Lietuvos ir užsienio mokslininkai jau seniai skelbia, kad jauni žmonės nepakankamai mankštinasi ir menkai rūpinasi savo sveikata. Nepaisant konkrečių faktų ir šiurpių mokslininkų tyrimų rezultatų apie vis prastėjančią studentų sveikatą, Lietuvos studentų sąjungos pozicija nesikeičia kelerius metus - šalies aukštosioms mokykloms nereikia privalomų kūno kultūros pratybų. Skaityti daugiau »
Vaistai ir amuletas nuo dvasių ant vieno medžio
Kokia pirma mintis kyla pagalvojus apie vitaminą C? Citrinos? O kokia pirma mintis kyla pagalvojus apie citrinas prekybos centruose? Chemikalai? Nepatingėkite išeiti į gamtą, apsidaryti pamiškėse ir apsirūpinti vitaminu C visai žiemai. 5 kartus daugiau nei obuoliuose, 3 kartus daugiau nei citrinose, vitamino C rasite... šermukšnių vaisiuose. Maža to, veikliosios šių vaisių medžiagos gerina kraujagyslių elastingumą, mažina kraujospūdį ir apsaugo nuo... dvasių. Skaityti daugiau »
Tikros mėsos, pieno, šokolado Lietuvoje nėra?
Klaipėdos žvejų ir medžiotojų namuose šeštadienį įvyko pirmoji nepriklausomo mitybos ir kulinarijos eksperto Vincento Sako paskaita apie sveiką mitybą. Šį kartą V. Sakas stebino ne tik „aštriais“ pasisakymais Lietuvos gamintojų atžvilgiu bet ir...tikrai skaniais valgiais. Skaityti daugiau »
Maisto nuodėmės
Jei ne maisto nuodėmėmis, tai kaip kitaip pavadinti produktus, kurių sudėtys grasina sveikatai, skriaudžia aplinką, o pačių gaminių nesinori rekomenduoti net baisiausiems priešams. Pateikiame tik kelis maisto produktus ar jų priedus, kurie yra populiarūs tarp valgančiųjų. Beje, legendinių mėsainių, hamburgerių, sūrainių ir panašių giminaičių nė nebeminimine, nes pastarųjų kaltės jau ne kartą linksniuotos viešai. Skaityti daugiau »
Neskubėk ir būsi pirmas, arba valgymo anatomija
Maistas – be galo svarbi žmogaus gyvenimo dalis. Juk jei nevalgysi – neišgyvensi, ar ne? Šiuolaikiniai mitybos įpročiai visiškai ignoruoja pagarbą šiam procesui. Greitas maistas, produktai su įvairiais priedais (tetos per televiziją grasina vėžiu, jei juos vartosime). Bet šį kartą kalbėsime ne apie „E“ raides (neįtikėtina, ar ne?). Vienas svarbiausių faktorių mūsų mityboje ‒ pats valgymo procesas ir be abejo maisto pasirinkimas. Skaityti daugiau »
Savigydos rezultatai dažnai būna pražūtingi
Savigydos rezultatai dažnai būna pražūtingi, – aiškina prof. J. Ruolia. – Žmonės, gerdami visokių papildų ir žolių – sidabražolių, ugniažolių, musmirių, uždelsia, kol vėžys ar kita liga išplinta. Jokių vaistažolių nuo pirminio vėžio nėra. Skaityti daugiau »
Cayenne gali išgelbėti gyvybę?
Cayenne pipiras - tai labai aštrus čili pipiras, turintis daug sveikatai naudingų savybių. Kai kurie netgi tiki, kad tai pati naudingiausia vaistažolė. Pagrindinė šio pipiro veiklioji medžiaga yra capsaicin. Šis pipiras taip pat veikia, kaip stimuliatorius, bet nesukelia priklausomybės, kaip kava ar kitos medžiagos. Skaityti daugiau »
Sausasis „limonadų“ įstatymas
Bostono meras Thomas M. Menino paskelbė kampaniją, nukreiptą prieš intensyvų limonadų vartojimą vaikų tarpe. Milijoną dolerių finansavimą gaunančia kampanija bus siekiama kovoti su vaikų nutukimu. Kampanija paskelbta mėnesį prieš mero nurodymą palaipsniui uždrausti gaiviųjų gėrimų pardavimą, platinimą ir reklamą miesto pastatuose. Skaityti daugiau »
Maisto kokybė priklauso nuo gamybos būdo
Ne visos ligos nuo nervų, kai kurios dėl prastos mitybos. Mūsų kūnas yra tai, ką į jį „sudedame“. Su maistu gaunamų vertingų medžiagų kiekis, didžiąją dalimi priklauso nuo pasirinkto maisto gamybos būdo. Skaityti daugiau »
Kodėl kuo saldesnė uoga, tuo mažesnė?
Jei gali suvalgyti žalią – nevirk, jei gali suvalgyti virtą – nekepk, jei negali nekepti – klausk savęs ar tikrai nori valgyti. Skaityti daugiau »
Į kokią kavą galima iškeisti...kavą?
Kava padeda virškinimui, kava didina kraujospūdį, kava neleidžia plėstis vėžinėms ląstelėms, kava iš organizmo išplauna kalcį, kava skatina smegenų darbą, kavai išsivysto priklausomybė, kava didina ją geriančių asmenų seksualumą, kava sumažina tikimybę pastoti. Atlikta šimtai tyrimų patvirtinančių ir paneigiančių teigiamas ir neigiamas savybes. Ir visiškai nesvarbu ar esate priklausomas nuo kavos ir norite ją kuo nors pakeisti, ar susidomėjote sveika mityba ar... Skaityti daugiau »
Kaip sumažinti nitratų kiekį maiste?
Nors didelės nitratų dozės, gaunamos su maistu ar geriamuoju vandeniu, gali būti toksiškos organizmui, dažnai nežinome kur kaupiasi didžiausi jų kiekiai. Kodėl net ekologiškų produktų ženkliukas neapsaugo produktų nuo nitratų ir kaip sumažinti žalingą jų poveikį. Skaityti daugiau »
Tikroji pigios mėsos kaina
Mėsa – neatskiriama mūsų raciono dalis. Per paskutiniuosius 30 metų mėsos gamyba globalioje rinkoje beveik padvigubėjo ir ateityje numatomas tik drastiškas augimas. Skaityti daugiau »
Apie maistą ir mitybą. Kur dabartiniai mitybos įpročiai nuves Jūsų vaikus ir Jus?
Pagaliau maisto kokybe susidomėjo žiniasklaida. Kaip žinia, kad būtų priimti griežti įstatymai reglamentuojantys žmonių maisto kokybę, o svarbiausia efektyviai kontroliuojantys tą kokybę (pradedant auginimu, baigiant pateikimu vartotojui) turi subręsti visuomenė. Svarbu, kad susikurtų visuomeninės organizacijos, kurios „užspaus“ įstatymų leidėjus nepataikauti maisto gamintojams ir pardavėjams - savo pasiūlymais dalinasi medikas, restorano vadovas Liutauras Markevičius. Skaityti daugiau »
Atsisakyti mėsos. Protinga ar pavojinga?
Apie vegetarizmą sklandantys gandai yra, švelniai pasakius, prieštaringi. Ir daugiausia dėl to, kad mes vis dar per mažai žinome apie šį specifinį mitybos būdą. Mokslininkai vis dar turi apie ją savo nuomonę, anaiptol ne visais klausimais sutampančią su pačių vegetarų. Skaityti daugiau »
Gyvenimas be streso tolygus mirčiai
Anot pirmojo streso tyrinėtojo kanadiečių gydytojo ir mokslininko Hanso Selye, „gyvenimas be streso tolygus mirčiai”. Nepriklausomai nuo to, kad vieni patiria negatyvų, kiti – pozityvų stresą, organizme jis sukelia daug beveik vienodų biocheminių reakcijų. Skaityti daugiau »
Geriausias medus - su „grietinėlės puta“
Bičių produktais stengiamės pasirūpinti, jei esame neabejingi savo sveikatai. Tačiau ar žinome, kokio medaus mums labiausiai reikia? Aleksandro Stulginskio universiteto Bitininkystės katedros vedėjas dr. Algirdas Amšiejus tikina, kad medų reikia rinktis atsakingai, pasidomėti, koks tau medus tinkamiausias. Skaityti daugiau »
Kaulus stiprina ne pienas
Kai pasakai žmogui, kad jam reikėtų atsisakyti pieno produktų, tai tuoj pradeda klausti iš kur gaus kalcio. Šį kartą apie dar vieną, gana netikėtą, produktą, kuris, kaip rodo moksliniai tyrimai, yra labai naudingas kaulams. Ir tas produktas yra slyvos. Skaityti daugiau »