Ozonas_virselis_Maistas_250pix

Naujienos

Linas Samėnas - lietuvių virtuvė turi potencialą
Italas niekada nepagailės pinigų kokybiškam alyvuogių aliejui ar sūriui, nors jo garaže stovi senutėlis „Fiat“. Lietuvis greičiau pasirinks prabangų automobilį ir maitinsis kruopomis. Nepaisant to, virėjo teigimu lietuvių virtuvė turi potencialą.

Vienas žymiausių šalies kulinarų Linas Samėnas stebisi lietuvių maitinimosi ypatumais.

Esate minėjęs, kad kulinaru tapote neplanuotai. Ar dabar įsivaizduojate save užsiimant kokia kita veikla?

Greičiausiai ne. Esu patenkintas tuo, ką darau.

Kuo jums žavi ši profesija?

Pirmiausia manau, kad tai ne žmogus, o darbas žmogų pasirenka. Virtuvėje atsidūriau netikėtai. Vis dėlto jei kasdien einu su džiaugsmu, polėkiu, manau, esu savo rogėse.

Ar laisvalaikiu taip pat gaminate maistą?

Laisvalaikiu žaidžiu ledo ritulį. O namų virtuvėje karaliauja žmona.

Kaip vertinate tautiečių skonį?

Mums dar labai toli iki išlavinto skonio. 90 proc. žmonių tenkinasi ta pačia sovietine virtuve. Suprantama, ekonominė padėtis nėra gera, tačiau maisto kultūra lietuviams visai nerūpi. Juk daugelis renkasi itin pigius maisto produktus, nė nesusimąstydami, kad jie gali pakenkti sveikatai.

Kurios šalies maitinimosi įpročiai jums patraukliausi?

Italijos. Jų virtuvė itin paprasta, tačiau kiekvienas patiekalas slepia vos ne pusės tūkstančio metų senumo kulinarines paslaptis.

Italas niekada nepagailės pinigų kokybiškam alyvuogių aliejui ar sūriui, nors jo garaže stovi senutėlis „Fiat“. Lietuvis greičiau pasirinks prabangų automobilį ir maitinsis kruopomis.

Ką tokie skirtumai rodo apie visuomenę?

Kiekvienas žinome, kad italui svarbi šeima. Jie kas vakarą kelias valandas praleidžia drauge prie pietų stalo. O mes geriausiu atveju kartą per savaitę susirenkame bendrai vakarienei. Šis paprastas dalykas – puikus santykių veidrodis. Esame ne tik susvetimėję, bet ir pasidarę priešiški artimiausiems.

Ar lietuvių virtuvė turi tokį patį potencialą kaip italų?

Žinoma, tačiau visas mūsų kulinarinis paveldas prasmego istorijoje. Man labiausiai nepatinka, kad esame linkę sugerti vakarietišką kultūrą, tačiau nesistengiame puoselėti savo privalumų. Gal tai tiesiog mažos šalies problema.

Kuo išskirtinis bajorų paveldas?

Jie valgė ir austres, ir ikrus, tačiau paruoštus savaip. Netiesa, kad amžių amžius maitinomės tik kiauliena ir kruopomis, turime ir gurmaniškų patiekalų. Kiekvienos šalies virtuvę reprezentuoja kilmingasis sluoksnis. O mūsų kulinarinį paveldą pakoregavo istorija, tad tegalime pasididžiuoti proletarų siūloma virtuve.

Yra kas puoselėja užmirštas tradicijas?

Retas. Kiekvieną užsienietį sugebėtume nustebinti savo virtuve, tačiau pirmiausia reikėtų pakeisti pačių požiūrį į maisto vartojimo kultūrą, istoriją. Gal po kelių kartų ir pastebėsime pokyčių.

Ar pats pasidavėte ekologijos madai?

Stengiuosi į tai žiūrėti kritiškai ir siūlau kiekvienam atidžiau vertinti visa, kas „ekologiška“. Atėjus į turgelį ne vienas ūkininkas nepateiks įrodymų, kad bulves augino be chemikalų, telieka pasitikėti nuoširdžiomis akimis. Apsigauni ir nusiperki tokių pat bulvių, bet tik už trigubai didesnę kainą.

Žinau, kad ekologiškai gyventi sunku. Esame smarkiai vartojantis pasaulis, tad sveika mityba – tik retam įkandama prabanga. Na, nebent daržoves pats savame darželyje augintumei.

Tačiau žmonės negaili pinigų kokybiškesniems, natūralesniems produktams.

Neneigsiu – pasiūla parduotuvėse itin padidėjo, ekologiškos prekės tapo itin populiarios. Tačiau juos išgali nusipirkti tik koks dešimtadalis pirkėjų. O likusiems vienintelis kriterijus – kuo mažesnė kaina.

Dar prieš kelerius metus žmonės nebūtų gebėję įvardyti nė vieno kulinaro, nebuvo leidžiamos lietuviškos receptų knygos. Gal vis dėlto pradėta kreipti dėmesį į virtuvės reikalus?

Sutinku, kad požiūris keičiasi, tačiau tai vyksta po truputį. Žmonės pasižiūri kulinarinę laidelę ir gal kartą per mėnesį pasigamina ką įmantraus. O ir pats virėjas jam telikęs tik mokyklos nebaigęs ir niekur kitur neturėjęs eiti nevykėlis. Kur tu tokio klausysi.

Kasdien matote klientus savo parduotuvėje. Negi visi jie tokie kritiški?

Dažnas apsilanko iš smalsumo, tačiau tik suraukęs nosį apsižvalgo ir nusiperka tos pačios kiaulienos. O atrodo stengiamės pasiūlyti ko nors įdomesnio, įkandamo visiems. Deja, realybė nedžiugina.

Ko palinkėtumėte tautiečiams?

Net ir maisto gaminimas prasideda nuo šypsenos. Tad palinkėsiu dažniau šypsotis ir vertinti tai, ką turime. Ir kartą per savaitę su šeima pasimėgauti gardesniu kąsniu su taure vyno.

Nuotraukos: Lino Samėno asmeninis albumas

2011 02 22

Grįžti atgal

Parašykite komentarą:

Vardas*: El. paštas:
Komentaras*:
Taisyklės ir atsakomybė

Daugiau straipsnių šia tema:

Paklaustas, negi garsiausias britų virtuvės šefas Jamies Oliveris (36) niekada gyvenime nėra persivalgęs, keturių vaikų tėvas plačiai nusišypsojęs atsakė: „Taip atsitinka per kiekvienas šventes, kuomet stalai lūžta nuo įvairiausių gardumynų.“ Skaityti daugiau
Lietuvoje koncertuosiantis 52-iejų metų atlikėjas Bryanas Adamsas tikina, jog lieknos jo figūros ir puikios savijautos priežastis – dieta, kurios jis laikosi nuo tuomet, kai tapo veganu, t. y. jau daugiau nei du dešimtmečius. Skaityti daugiau
Savaitgalį Londone vykusiose jaunųjų virėjų varžybose „Hans Bueschkens Young Chef Challenge“ lietuvis Deivydas Praspaliauskas laimėjo bronzos medalį. Pasaulinės vyriausių virėjų organizacijų asociacijos (World Association of Chefs Societies) organizuojamame... Skaityti daugiau
„Electrolux“ paruoštame leidinyje „Atviravimai prie šefo stalo” (Chef‘s Table Confidentials 2011) trys garsūs virtuvės šefai ir restoranų vadovai - prancūzas Alain Ducasse, švedas Mathias Dahlgren ir australas Tetsuya Wakuda - dalinasi savo mintimis apie... Skaityti daugiau
Tarptautiniame virėjų konkurse, šį rudenį vykusiame Maskvoje, įvertintas Lietuvos virėjų profesionalumas. Viena geriausių Lietuvos virėjų, rerstorano „Steak House Helios“ vadovė, virtuvės šefė Honorata Lyndo savo apdovanojimų lentyną papildė sidabru ir... Skaityti daugiau
2011.11.07.-2011.11.10 dienomis visų virtuvės meistrų laukia unikali proga pasisemti žinių iš pasaulinio garso šefo Martin Blunos. Sužinosite, kaip Martin pelnė visų taip geidžiamas „Michelin“ žvaigždutes (kurias jis išlaikė jau daugiau nei penkiolika metų)... Skaityti daugiau
Virėjų konkurso vykusio Maskvoje prizininkė, „California gourmet“ virtuvės šefė Aldona Gečienė, pristatė auksą, sidabrą ir bronzą pelniusius patiekalus. Paklausta ko pasimokė tarptautinio lygio konkurse Aldona šypsosi ir sako „Šįkart kiti mokėsi iš... Skaityti daugiau
Deivydas Praspaliauskas, virėjas, šiuo metu studijuojantis Danijoje, geriausių Lietuvos virėjų konkurse nugalėjo „Neringos“ ir „Crowne Plaza“ virtuvės šefus. „Kaip bebūtų, nors Lietuvos esu geriausias virėjas, Danijoje tebesu studentas ir šiuo metu... Skaityti daugiau
Kai kurie kulinarai nevyniodami į vatą šią knygą vadina „neįmanoma“ arba tiesiog „nepakaltinama“ – vis tik 2 648 puslapiai nėra statistinė kulinarinių knygų apimtis. Tačiau ir jos autorius – ne koks nors statistinis kulinaras. Skaityti daugiau
Pagaliau maisto kokybe susidomėjo žiniasklaida. Kaip žinia, kad būtų priimti griežti įstatymai reglamentuojantys žmonių maisto kokybę, o svarbiausia efektyviai kontroliuojantys tą kokybę (pradedant auginimu, baigiant pateikimu vartotojui) turi subręsti visuomenė.... Skaityti daugiau
Meniu.lt portale pristatėme Jums Lenkijos mokslininkės tyrimų rezultatus, teigiančius, jog verčiau rinktis brangesnę kavą, pagamintą kavos aparatu, nei plikytą kavą. Šį kartą savo komentarais apie kavos poveikį organizmui, skirtingas kavos rūšis ir jų... Skaityti daugiau
Pamišęs ne tik dėl Andalūzijos meno, bet ir aromatų bei skonių ekspresijos, profesionalus flamenco gitaristas Marius Zableckas prasitaria, kad didžiąją dalį savo laisvalaikio praleidžia studijuodamas prieskonius. Kitoks požiūris į prieskonius, egzotiški ir... Skaityti daugiau
Sporto žurnalistas Vytaras Radzevičius (42), vos prieš kelias savaites grįžęs iš kelionės po Pietų Ameriką sako, kad kelionę planuoti - džiaugsmas, keliauti - katorga, o labiausiai įstrigęs dalykas Argentinoje - mėsa. Skaityti daugiau
Vietinė produkcija, ekologinė pusiausvyra, mažesnės porcijos – tai tik kelios iš pagrindinių Nacionalinės Restoranų Asociacijos (JAV) išskirtų, šių metų, madingiausių tendencijų restoranų versle. Dažnai juokaujama, kad į Lietuvą visos mados ateina gerokai... Skaityti daugiau
Dvi - imunitetui stiprinti, viena - nuo nervų. Dar dvi - plaukams, nagams ir odai pagerinti, o šita suteiks širdžiai būtinų „omegų“. Ir dar: nepamiršti pasitepti jodu! Nuo radiacijos. Apie maisto papildų žalą organizmui iš medikų lūpų. Skaityti daugiau