Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Ką sako kraujo grupė?

2008-06-01
Paskelbk savo straipsnį

Ginčytis, jog mityba neturi įtakos bendrai savijautai ir sveikatai, neverta. Vis daugiau žmonių suvokia, kad vienintelės, idealios, visiems tinkančios dietos nėra. Graikų kilmės žodžiu „dieta“ šiandien vadinama bet kokia, net labiausiai abejotina ar trumpaamžė, mitybos teorija, padedanti atsikratyti papildomų kilogramų.

Kraujo grupę nulemia genai
Mūsų organizme kraujas atlieka begalę funkcijų. Visos jos būtinos gyvybei išsaugoti. Jis reguliuoja kūno temperatūrą, kovoja su ligų sukėlėjais, šalina toksinus ir į kiekvieną ląstelę gabena maisto medžiagas. Medžiagų apykaita vyksta tik nuolat cirkuliuojant kraujui. Organizme jis paskirsto maisto, „statybines“ bei mineralines medžiagas, vitaminus, šalina atliekas. Taigi akivaizdu, jog kraujas tiesiogiai susijęs su mityba, taip pat maisto virškinimų bei pasisavinimu. Visus Žemės gyventojus galima suskirstyti pagal kraujo grupę – I, II, III bei IV (I-0, II-A, III-B, IV-AB). Kiekvieno žmogaus kraujo grupė nulemta genų ir nekinta visą gyvenimą. Į keturias kraujo grupes skirstoma pagal tam tikrus požymius – A ir B antigenų buvimą ar nebuvimą. Šie antigenai būna raudonųjų kraujo kūnelių ląstelės sienelėje.

0 (I) grupė – seniausia kraujo grupė. Tai pasakytina apie visus Žemės gyventojus. Antra pagal gausumą – A (II-oji), atsiradusi maždaug 25 000 m. pr. Kr. Pasak mokslininkų, B (III) grupė už ją „jaunesnė“ apie 10 000 metų. Rečiausia ir jauniausia AB (IV), jų nuomone, atsirado apytiksliai tik prieš 1000 metų. Kiekvienos kraujo grupės atsiradimas laikomas genetiniu prisitaikymu prie pakitusių gyvenimo bei aplinkos sąlygų.

Praktinė kraujo grupių dietos taikymo patirtis rodo, jog maisto produktai, buvę svarbiausiu protėvių maistu, ir šiandien geriausiai tinka jų kraujo grupių įpėdiniams. Žinoma, atsižvelgiant į laikmetį, duoklę atiduoti reikia ir pakitusiam gyvenimo būdui. Tai itin matyti, stebint 0 (I) ir A (II) grupes. Nereikia stebėtis, kad abiejų grupių atstovai – mėsėdžiai ir vegetarai – turi laikytis sudėtingesnės dietos, nei mišraus maisto valgytojai – B (III) ir AB (IV) grupių atstovai. Tarkim, vadinamoji Viduržemio jūros dieta labiausiai tinka šios jūros pakrančių gyventojams, kurių daugumos kraujas yra A grupės.

Skirtingų kraujo grupių atstovai nevienodai toleruoja maisto produktus
Amerikiečių mokslininkų Jameso ir Peterio J. D’Adamo teigimu, daugelis maisto produktų antigenų panašūs į žmogaus kraujo grupės antigenus. Todėl suvalgius organizmui netinkamo maisto, šis atpažįstamas kaip svetimas ir su juo kovojama panašiai kaip su virusais ar bakterijomis. Tokią organizmo reakciją sukeliančios medžiagos vadinamos lektinais. Juos priima ar atmeta mūsų kraujas, nulemta genetiškai ir perduodama kartu su kraujo grupe. Besidomintys kraujo grupių dieta pripažįsta, kad Peterio d‘Adamo rekomendacijos – nuoseklus mitybos būdas, paisantis individualių skirtumų, šiuo atveju – kraujo grupių. AB0 dietos rekomendacijos paremtos pastebėjimu, jog skirtingų kraujo grupių atstovai nevienodai toleruoja tam tikrus maisto produktus. Kodėl? Priežastis galima trumpai apibūdinti taip: imuninė sistema gamina antikūnus ir tam tikriems maisto produktams. Na, o su kokiais maisto produktais organizmo apsauginė sistema kovoja, lemia kraujo grupė. Peterio d’Adamo tėvas Džeimsas d’Adamas, taip pat gydytojas natūropatas, per kelis darbo dešimtmečius pastebėjo įdomių dalykų. Jis nustatė, kad egzistuoja tarpusavio ryšys tarp tam tikros kraujo grupės, jos turėtojo mitybos bei polinkio sirgti tam tikromis ligomis. Kas puikiai tiko vienam, kitam visai nederėjo. Remdamasis tokiais stebėjimais, jis intuityviai priėjo prie išvados, jog tokių skirtumų priežastis turėtų slypėti kraujyje – svarbiausiame visų ląstelių maisto šaltinyje. Taigi jis nustatydavo savo ligonių kraujo grupę, pasiūlydavo jiems tam tikrą mitybos būdą ir iš to darė išvadas.

Kaip praktiškai taikyti AB0 dietą
Iš pradžių rekomenduojama kraujo grupių dietos nuosekliai laikytis mažiausiai dvi savaites. Jei vėliau jausitės žvaliau ir apskritai geriau, turėsite mažiau virškinimo problemų, atsikratysite antsvorio, o galbūt nustos kamuoti ir lėtinės ligos, pavyzdžiui, galvos skausmas ar rėmuo, vadinasi, AB0 dieta – kaip tik jums.

0 kraujo grupė (I)
Nereikia stebėtis, kad pirmykščių medžiotojų palikuonims dėl atsparios virškinimo sistemos kaip svarbiausias baltymų šaltinis rekomenduojama mėsa. Šios grupės atstovų skrandžio sulčių rūgštingumas didelis, todėl jie puikiai virškina mėsą. Vis dėlto šie žmonės dėl minėtos priežasties turi būti itin atsargūs valgydami vaisius, kurie labai didina skrandžio sulčių rūgštingumą. Tai apelsinai, mandarinai, braškės bei saldžios sultys ir cukrus apskritai. Tik taip jie išvengs skrandžio gleivinės sudirginimo. Žmonėms, turintiems šią kraujo grupę, rekomenduotina rinktis liesą mėsą, neutralią paukštieną ir apsiriboti nedidelėmis porcijomis. Tinka ir daugybė žuvų rūšių, ypač riebios šaltųjų jūrų žuvys – silkės, skumbrės bei menkės. Retkarčiais suvalgomas vienas kitas vištų kiaušinis rūpesčių nesukels. 0 kraujo grupės (I) atstovams ypač tinka žalios spalvos bei lapinės daržovės. O pomidorai tinka kaip neutralūs produktai. Pomidorų padažas, atvirkščiai, dėl jame esančių priedų gali pakenkti. Kaip ir visų kitų, taip ir 0 kraujo grupės (I) atstovai turi visiškai atsisakyti bet kokių kokosų riešutų gaminių. Jų skrandį dirgina ir malti pipirai (ir juodieji, ir baltieji), taip pat actas. Cukrus bei medus nekenkia, tačiau jais mėgautis derėtų saikingai. Neribotais kiekiais rekomenduojama gerti tik vandenį bei negazuotą mineralinį vandenį. Leistina ir žalioji arbata, o juodoji bei rūgštingumą labai didinanti kava – ne. Saikingai geriamas alus bei vynas taip pat nesukels problemų.

A kraujo grupė (II)
A kraujo grupės atstovai, žemdirbių palikuonys, daugeliu atžvilgių yra tikra priešingybė tiems, kurių kraujo grupė 0 (I). Jų virškinimo sistema jautri, imuninė sistema lengvai pažeidžiama, o skrandžio sulčių rūgštingumas mažas. Todėl jiems rekomenduojama visiškai kitokia mitybos programa. Šios kraujo grupės atstovams sveikiausia valgyti vegetarišką maistą. Mėsos produktai, atvirkščiai, jų organizme kaupiasi kaip riebalai; jie mažina energijos atsargas, didina tingumą. Iškart ir visiškai atsisakyti mėsos bei pradėti maitintis vegetariškai nebus paprasta. Tokiu atveju pagelbės į valgiaraštį įtraukti neutralūs produktai – vištiena ir kalakutiena. Vis dėlto dešra bei kumpis – draudžiami produktai. A kraujo grupės (II) asmenys neturėtų būti griežti vegetarai. Tai daugiau vegetariškai besimaitinantys žmonės, stropiai ribojantys mėsos kiekį. Javų produktus virškina gerai, tačiau kviečiais piktnaudžiauti nereikėtų. Kad gautų pakankamai kalcio, jie turėtų rinktis daržoves, kuriose gausu šio elemento, pavyzdžiui, brokolius. Šie asmenys retkarčiais (sakykime, sekmadienio pusryčiams) be baimės gali pasigardžiuoti ir vištos kiaušiniu (vištų kiaušinių baltymus žmogaus organizmas kuo puikiausiai paverčia savais). A kraujo grupės atstovams niekada nebus per daug daržovių. Tai jų mitybos pagrindas. Tačiau kai kurių rūšių daržovės gali sukelti bėdų, tarp jų – pomidorai, kuriuose yra lyg klijai veikiančių lektinų, bei apetitą žadinančios spalvingos paprikos (šios daržovė dirgina skrandį). Česnakai ir svogūnai labai tinka visiems žmonėms. Vis dėl to A kraujo grupės atstovai jų turėtų valgyti itin daug, nes česnakai bei svogūnai stiprina jų silpną imuninę sistemą. Kaip ir visų kraujo grupių, taip ir A grupės atstovams vaisių sultis visuomet derėtų skiesti vandeniu. Cukrų šie asmenys turėtų vartoti tik homeopatinėmis, t. y. labai mažomis dozėmis, o acto – visai atsisakyti. Užtat jie ne tik gali, bet ir turi gerti pupelių kavą bei nedaug angliarūgštės turintį mineralinį vandenį.

B kraujo grupė (III)
B kraujo grupės atstovai – klajokliai – gali pasigirti stipria imunine sistema. Jie laikomi itin lengvai prisitaikančiais prie mitybos bei aplinkos pokyčių. Juos galima vadinti galinčiais valgyti viską: jie puikiai virškina ne tik mėsą bei žuvį, bet ir pieno produktus, javus, daugelį daržovių bei vaisių rūšių. Daugelis žuvų šiems žmonės – puikiai tinkantis arba neutralus maistas. Vis dėlto jie turi kuo toliau laikytis nuo delikatesais laikomų jūrų gėrybių – vėžių, krabų, omarų bei moliuskų, nes jos agliutinuoja jų kraują. B kraujo grupės (III) atstovams labai tinka pieno produktai. Jie gali rinktis pagal skonį – kefyrą, jogurtą ar varškę. Vištų kiaušiniuose nėra kenksmingų lektinų, kurie slypi vištienoje, todėl B kraujo grupės atstovai gali valgyti jų kiek tik širdis geidžia. B kraujo grupei (III) tinka daugelis javų rūšių bei jų gaminiai, bet labiausiai – speltos (laukiniai kviečiai). Ir atvirkščiai, derėtų vengti rugių, kamuto (egiptietiškos senovinės kviečių atmainos), burnočių bei miežių. Reikėtų būti atsargiems valgant pomidorus, kukurūzus bei alyvas. Žalios spalvos lapinių daržovių tokie žmonės neįstengs per daug suvalgyti niekada. B kraujo grupės žmogus gali nesivaržydamas rinktis ir vaisius. Tai pasakytina ir apie vaisių arba daržovių sultis – šie dalykai taip pat labai naudingi arba neutralūs. Sultys derėtų skiesti vandeniu. Pipiruose yra lektinų, kurie gali pridaryti bėdų. Dėl to įsigeidus aštrių valgių, šiuos reikėtų gardinti imbieru, kariu ar aitriosiomis paprikomis. Baltąjį bei rudąjį cukrų, taip pat melasą ir medų vartoti galima saikingai. Šios kraujo grupės žmonės turi galimybę gardžiuotis netgi šokoladu, tik, aišku, neperlenkdami lazdos. Tai vienintelė grupė, kuriai salotas leidžiama gardinti actu. Tačiau žalioji arbata, rekomenduojamų žolelių arbatos ir, žinoma, vanduo – deja, vieninteliai gėrimai, tinkantys B kraujo grupės žmonėms. Vis dėlto ypatingomis progomis nepakenks bokalas alaus, stiklas vyno, puodelis juodosios arbatos ar kavos.

AB kraujo grupė (IV)
AB (IV) – pati jauniausia ir labai reta kraujo grupė, geriausiai prisitaikiusi prie šiandienos gyvenimo sąlygų bei mitybos būdo. Šiam kraujo tipui tik 1000–1200 metų ir jį turi tik penki procentai žmonių. AB kraujo grupės atstovai – tokie pat mišraus maisto valgytojai, kaip ir B (III) kraujo grupės, tačiau su tam tikrais apribojimais, nulemtais A grupės poveikio. Taigi šios grupės atstovai vienu atžvilgiu labai panašūs į A (II) grupės atstovus, pavyzdžiui, gyvulinių baltymų toleravimu, kitu – į B (III) grupės, pavyzdžiui, reagavimu į pieno produktus. Dėl to tie, kurių kraujo grupė yra AB (IV), privalo atsižvelgti į rekomendacijas, skirtas abiem minėtoms grupėms. Regis, iš savo A (II) grupės protėvių jie paveldėjo jautrią virškinimo sistemą bei mažą skrandžio sulčių rūgštingumą. B kraujo (III) grupės paveldas lemia, kad AB (IV) grupei tinka gyvuliniai baltymai, tačiau iš A (II) kraujo grupės mažas skrandžio sulčių rūgštingumas mėsą leidžia valgyti tik retkarčiais ir tik nedidelėmis porcijomis – tik tada ji bus gerai suvirškinta. Tačiau mėsos jokiu negalima atsisakyti. Rekomenduojami pieno produktai – tie patys, kaip ir B (III) kraujo grupei. Vadinasi, rūgštūs gaminiai, pavyzdžiui, kefyras ar jogurtas, bus virškinami gerai, baltymų poreikis taip pat bus puikiai patenkintas valgant žuvį. Žuvų pasirinkimas tikrai gausus, aišku, atsisakius to, kas netinka A (II) bei B (III) kraujo grupėms. Greta gyvulinių baltymų valgiaraštį dera papildyti sojų pienu ar tofu. Rinkdamiesi javų gaminius, šie žmonės turėtų atsižvelgti, kad per gausiai vartojant kviečius, gali atsirasti sveikatos sutrikimų. Jie privalo visiškai atsisakyti grikių bei kukurūzų. Beveik visas daržoves, kurias gerai virškina A (II) ir B (III) grupių atstovai, gali valgyti ir mišrūnai jų įpėdiniai. Išimtis yra pomidorai. Nors juose slypintys lektinai pridaro nemažai bėdų A ir B kraujo grupėms, tačiau AB (IV) kraujo grupei tai – neutralus produktas. Trumpai tariant, galite valgyti daug daržovių ir salotų. Vitaminingas, aktyvių gydomųjų biologinių medžiagų turintis augalinis maistas labai stiprina dažnai silpnoką AB kraujo grupę turinčių žmonių imuninę sistemą. Vaisius šios kraujo grupės atstovai turėtų rinktis daugiausia tuos pačius, kaip ir A grupės: vengti apelsinų (puiki alternatyva – švelniai rūgštokas greipfrutas) bei bananų, daugiau valgyti greipfrutų, vyšnių, ananasų bei slyvų, arbūzų, abrikosų, taip pat kitų vaisių. Jei pastarosios kraujo grupės atstovai pakaitomis gers kavą ir žaliąją arbatą, retkarčiais pasimėgaus raudonojo vyno taure ir, žinoma, nevengs vandens, galėsime sakyti, kad gėrimus jie renkasi teisingai.

Svarbu keisti mitybą
Nuosekliai laikytis dietos, reiškia visiškai atsisakyti nepatartinų vartoti maisto produktų. Jūsų organizmui būtinai reikia ne tik itin naudingų sveikatai, bet ir neutralių maisto produktų – tik tokia mityba bus įvairi ir subalansuota. Jei vargina antsvoris, reikėtų atsisakyti ir tų produktų, kurie tukina jūsų kraujo grupės atstovus.

Kraujo grupės ir charakteris
Pirmąją kraujo grupę (0) turintys žmonės visada stengiasi būti lyderiai. Dažnai būna ypač atkaklūs ir numatyto tikslo siekia tol, kol jį pasiekia. Šie žmonės pasitiki savimi ir yra emocionalūs. Jų trūkumas yra tas, jog jie pernelyg pavydūs ir ambicingi.
Žmonės, turintys antrąją kraujo grupę (A), mėgsta harmoniją, tvarką ir ramybę. Jie moka bendrauti ir dirbti su žmonėmis. Be to, jie yra jautrūs, kantrūs ir geranoriški. Silpnoji pusė – nesugebėjimas tinkamai atsipalaiduoti.
Trečiosios kraujo grupės (B) žmonės – individualistai, mėgstantys elgtis taip, kaip jiems atrodo tinkama. Šie žmonės lengvai prisitaiko prie bet kokių sąlygų, nes yra lankstūs ir pasižymi puikia vaizduote. Šių žmonių noras tapti pernelyg nepriklausomais gali būti ir jų silpnoji vieta.
Ketvirtosios kraujo grupės (AB) žmonės yra santūrūs, mėgstantys bendrauti, todėl ir mylimi bei gerbiami. Šios kraujo grupės žmonės yra taktiški, tačiau moka ir mėgsta pasilinksminti. Tiesa, kartais pernelyg ilgai delsia, norėdami priimti būtinus sprendimus, o supratę padarę klaidą, būna net ir šiurkštūs.

Pagal užsienio spaudą parengė Raminta Skripkaitė
Nuotraukos: www.succeedwithdiets.com www.diogenes-eu.org ; www.chem-agilent.com
Meniu.lt informacija