Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Buvusioje dykumoje skleidžiasi ateities civilizacijos vizija

2005-12-19
Paskelbk savo straipsnį

„Kituose kraštuose turistams daugiausiai pasakojame apie praeities palikimą, o Jungtiniuose Arabų Emyratuose dažniau tenka šnekėti apie tai, kas ką tik pastatyta ar iškils netolimoje ateityje“, - sako mėnesį Lietuvos kelionių organizatoriui „Novaturas“ JAE atstovavusi Vilma
Samoilenkaitė. Keliones užsakomaisiais reisais į vieną labiausiai klestinčių ir turtingiausių
pasaulio šalių lietuvių turistams „Novaturas“ organizuoja pirmą sezoną. Šiame fantastiškų užmojų krašte prie Persijos įlankos dar galima suspėti praleisti Kalėdas, sutikti Naujuosius bei Tris Karalius.

Švara tiek išorėje, tiek viduje
Pratęsti vasarą tolimesniuose kraštuose mėgstantiems tautiečiams JAE patiks, nes žiemą čia šilčiau nei Egipte. Atslūgus vasaros karščiams (+50 C), rudeniop temperatūra pietiniame Persijos įlankos krante nukrenta iki europiečiams priimtinų 26 laipsnių, o jūros vanduo lepina 24-25 laipsnių šiluma.

Arabai nuolat pabrėžia, kad jų valstybė - pati saugiausia vieta atostogoms. Per daugelį pastarųjų metų čia nebūta karų ir politinių neramumų, šį kraštą aplenkė ir gamtinės stichinės nelaimės.

Čia beveik nėra nusikalstamumo, tai galima paaiškinti aukštu pragyvenimo lygiu, šeichų valdžios autoritetu ir griežtais įstatymais. Pavyzdžiui, neatsargiai gatvėje numesta šiukšlė gali užtraukti 3000 diramų (apie 2465 Lt) baudą, - tai viena iš idealios švaros miestuose priežasčių.

Gatvėse neišvysi ir įkaušusiųjų, - viešumoje pasirodęs neblaivus asmuo rizikuoja atsidurti kalėjime.

Beje, itin griežtas „sausas“ įstatymas galioja Šardžos emyrate, čia alkoholinių gėrimų nenusipirksi niekur. Kituose emyratuose tauriųjų gėrimų galima rasti viešbučiuose ir restoranuose, veikia ir keletas specializuotų parduotuvių.

„Nors jos dirba legaliai, atrodo it būtų pogrindinės. Laisvesnių pažiūrų emyratuose atsižvelgiama į griežtesnius kaimynų įstatymus, tad prekyba alkoholiu per daug neafišuojama“, - aiškina V.Samoilenkaitė. Pasak jos, turistai gerbia vietos papročius ir sau bei jais besirūpinančiais kelionių firmų atstovams problemų nesukelia.

Patys musulmonai alkoholio nei vartoja, nei gamina. Užtat atvykėliams verta paragauti unikalios jų kavos, kuri verdama su žaliomis kavos pupelėmis ir sodriai gardinama kardamonu. „Šios kavos siūloma ne turistams skirtose zonose, pavyzdžiui, turguose. Kitur dažniausiai teks rinktis espreso“, - užsimena „Novaturo“ atstovė.

Fantazija paverčiama realybe
Susipažinti su vos 34 metus gyvuojančiais JAE atvykstantiems turistams visų pirma rūpi išvysti, kaip buvusioje dykumoje realizuojamos ambicijos tapti viena pirmaujančių pasaulio valstybių. Fantastiškų užmojų, kurių rezultatas - „-ausias“ ar „-ausia“ pasaulyje, visų pirma reikia dairytis Dubajuje ar valstybės „aukso vartais“ vadinamoje JAE sostinėje Abu Dabyje.

Dubajų valdanti šeicho Maktumo šeima užsibrėžė pasiekti, kad jų miestas 2009-aisiais taptų gražiausias pasaulyje. Tai nuosekliai įgyvendinama kuriant tiek įstabiausius parkus, tiek ateities architektūros statinius.

Vienas įspūdingiausių - vietinių „burėmis“ pramintas 321 metro aukščio viešbutis „Burj Al Arab“. Šis vienas aukščiausių pasaulio pastatų turi tik 28 aukštus, bet kiekvienas jų yra dviejų lygių, o jų pasakiškai prabangūs kambariai, vertinami net 5,5 žvaigždutės, tarsi įgyvendinta „Tūkstančio ir vienos nakties“ pasaka.

„Kitaip nei kitose šalyse, turistai gali apsilankyti net ir pačiuose prabangiausiuose JAE viešbučiuose. Į „Burj Al Arab“ patenkama iš anksto rezervavus vietą restorane. Tuo neretai šį sezoną pasinaudoja ir mūsų poilsiautojai. Aukščiausias Dubajaus statinys jiems rūpi ir dėl
kitko. Pro viršuje įrengto restorano langus tolumoje regėti palmės formos dirbtinių salų kompleksas“, - pasakoja V.Samoilenkaitė.

Prabangius gyvenamuosius kotedžus ir vilas šiose salose suskubo išsipirkti pasaulio garsenybės, tokios, kaip futbolininkas Davidas Beckhamas su žmona Victorija, lenktynininkas Ralfas Schumacheris, dainininkas Rodas Stewartas.

Įžymybės jau derasi ir dėl kito nekilnojamojo turto dirbtinėse salose. Tik naujajame komplekse salos išdėstytos taip, kad iš aukštai primena Žemės rutulio žemynus.

Įspūdingų JAE projektų sąraše yra ir 20 milijardų dolerių kainuosiantis kompleksas, kuriame iškils didžiausias pasaulyje prekybos ir pramogų centras, gyvenamieji dangoraižiai, viešbučiai su dirbtiniu ežeru ir parkais. Stebuklingo komplekso ašis taps į apie 900 metrų aukštį kylantis bokštas „Burj Dubai“. Šis pernai pradėtas aukščiausiu bokštu Žemėje pretenduojantis tapti statinys turėtų būti atidarytas 2008-aisiais.

Šeichus atskirsi pagal automobilio numerį
JAE sostinė Abu Dabis po truputį tampa Rytų kultūros ir verslo centru, išdidžiai besivadinančiu Arabijos aukso vartais.

Prašmatnius miestus arabams leidžia kurti Abu Dabio apylinkėse išgaunami didžiausi šalies naftos kiekiai. Sostinėje gyvena ir dabartinis šalies prezidentas - šeichas Khalifa bin Zayedas Al Nahyanas.

Beje, dabartines Emyratų šeichų rezidencijas fotografuoti draudžiama. Tačiau tai nereiškia, kad už neįžengiamų mūrų ir apsaugininkų pečių slepiasi ir patys valdovai. Pasak V.Samoilenkaitės, turistai šeichą gali pamatyti, kad ir dumiantį automobiliu. Išskirtinę jo vairuotojo padėtį dažniausiai išduoda vienetu paženklintas mašinos numeris.

Įjungė laiko mašiną
Pailsėti į JAE atvykstantys lietuviai mieliausiai renkasi viešbučius greta gražiausių šalies paplūdimių. Vieni mėgstamiausių - esantys Fudžeiros emyrate, prie Omano įlankos. Juos itin vertina ir nardymo entuziastai, - čia gausu jūros draustinių, kur koralinių rifų džiunglėse plaukioja patys rečiausi ir gražiausi vandenų gyvūnai.

Romantikams siūloma vakare į mirgančius miestų žiburius pasižvalgyti nuo tradicinių arabų laivelių dou denių, o ieškantys adrenalino naujausiais džipais gali leistis į safarius po dykumą.

Jau gruodį pavargusius nuo karščio turistus ir žiemos malonumų nepatyrusius arabus Dubajuje ėmė vilioti pirmasis JAE uždaras slidinėjimo kompleksas. „Patenki į aplinką, kurioje krenta sniegas, vaikai svaidosi sniego gniūžtėmis, atrodo, kad čia ką tik buvo įjungta laiko mašina, - už stiklinių sienų regi vasarą“, - neįtikėtinus potyrius prisimena V.Samoilenkaitė. Pasak jos, šio
unikalaus objekto paslaugos nėra astronomiškai brangios. Vienos dienos slidinėjimo abonementas kainuoja apie 160 Lt.

Ramunė Žukauskinė
„Novaturo“ nuotr.
„Laisvalaikio“ informacija